سیاوش قمیشی

سیاوش قمیشی

  • خواننده
  • آهنگ ساز
  • شاعر
  • تنظیم کننده
  • نوازنده
۱۴۴٫۸ K ۲۱ اثر در بیپ‌سانگ

بیوگرافی سیاوش قمیشی

سیاوش قمیشی متولد 21 خرداد ماه ، سال 1324 در دزفول خوزستان، آهنگساز و خواننده سرشناس ایرانی مقیم لس آنجلس است.سیاوش قمیشی تا کنون 18 آلبوم موسیقی و 15 تک آهنگ منتشر کرده‌است.

سیاوش قمیشی اولین هنرمند ایرانی است که توانسته است هر چهار رکن ترانه، آهنگ، تنظیم و خوانندگی یک آهنگ را خود به تنهایی انجام بدهد. او بعنوان پایه گذار سبک موسیقی ترنس در ایران شناخته می شود. تنها فرزند او علیرضا قمیشی خواننده مقیم ایران هست.

سیاوش قمیشی کوچک‌ ترین فرزند خانواده خویش است و دو برادر به نام‌هاي سیروس و سیامک و یک خواهر به نام سیمین دارد. سیاوش قمیشی در سن 9 ماهگی به همراه خانواده از دزفول به تهران مهاجرت کرد. سیاوش شش سال داشت که یکی از برادرانش آکاردئون می‌آموخت و مادرش پیانو را زیر نظر یک معلم روس به نام الگا می‌آموخت. او از شنیدن صدای نواختن انها لذت بسیاری میبرد.

وی در حالی‌که کودک بودو پایش به پدال‌هاي پیانو نمی رسید به پشت ساز مادرش «پیانو» می‌نشست و با پدال‌هاي آن بازی میکرد. به گزارش پارس نازهمین بازی‌ها به همراه صداهائی که از این ساز خارج میشد به او احساس خوبی می‌داد و رفته رفته سیاوش قمیشی به موسیقی علاقه‌اي ویژه پیدا کرد.

سیاوش قمیشی 12سال داشت که هرروز از مسیر مدرسه تا خانه از جلوی یک مغازه کفش فروشی رد میشد که در ویترینش یک گیتار برای تزئین دکور آویزان کرده بود. آن گیتار توجه سیاوش رابه خود تا جایی جلب کرد که یک روز او با پدرش راجع به خرید آن گیتار صحبت کرد اما پدر با این موضوع مخالفت کرد. چندی بعد به مناسبت روز تولد سیاوش، پدر از سر تصمیم خود بازگشت و همان گیتار را برای سیاوش خرید.

سیاوش قمیشی مدتی با همان گیتار ناکوک به صورت غیر حرفه‌اي می‌نواخت تا این‌که روزی دریک کاباره که ویگن میخواند شرکت کرد.به گزارش پارس ناز زمانی که ویگن آنتراکتی در بین اجرای خود داده بود، سیاوش قمیشی فرصت را غنیمت شمرد و نزد او رفت و نحوه کوک گیتار را از او پرسید. ویگن او رابه پشت صحنه برد و کوک گیتار رابه‌او یاد داد. بعد ازآن روز سیاوش قمیشی مدت‌ها آهنگ‌هاي ویگن را گوش می کرد، می خواند و می‌نواخت.

سیاوش قمیشی در اجرای ترانه هایش صاحب سبکی مشخص است. آشنایی عمیق با ملودی و تنظیم ترانه اي که آهنگ آن را بر مبنای توان حنجره و نقاط ضعف و قوت صدای خود ساخته و ویژی هاي خاص صدایش اعم از تونالیته و موزیکالیته یصدا, نتیجه ي خوانندگی اش را بسیار درخشان و پر ثمر کرده است. صدای مجروح و خش دار سیاوش قمیشی , آمیخته با تحریرها و غلت ظریف آواز ایرانی جملات آهنگین رابا صمیمیت و احساسی ژرف و بی غش می خواند.

ترانه هاي سیاوش قمیشی «ترانه به معنای جمع آهنگ و شعر و صدا» مخاطب عام دارد و این عمومیت به ویژه در بین جوانان دیده میشود. شاید سیاوش قمیشی، تنها آهنگساز خواننده اي ست که هر چه بیشتر کار میکند مخاطبان و علاقمندان جوان تری پیدا میکند و به زبان موسیقی به جوانان, زندگی, عشق ونشاط میبخشد، هم چون دوستی همسن در خلوتشان میخواند و مانند پدری مهربان سنگ صبور درد هاي جوانی شان می شود.